Kategori: Bağlama Notaları

Bağlama notaları, uzun ve kısa saplı bağlamalarda birbirinden farklı yerlere konumlanmışlardır. Zira aynı türküyü kısa ve uzun sağ sazlarda farklı notalarda çalabilirsiniz. Saz notaları da kendi içinde farklılık gösterir. Bazı şarkılarda zor notalar varken bazı türkülerde az melodiler vardır.

Türküleri hem dinlemeyi hem de söylemeyi seven insanlar mutlaka bağlama notaları ile alakalı bir geçmişe sahiptirler.

Saz Öğrenme Teknikleri

İlk etapta zor geliyor olsa da zaman geçtikçe öğrenmeye başladıkça çok daha kolay gelmektedir. Notaları öğrenmek, saza alışmak bir süre gerektirir. Bu sürenin geçmesi ile beraber her şey ezberinize girer ve eliniz oldukça hızlanır. Bağlamada akort yapmak hayli önemlidir. Bağlamada en çok kullanılan, kara düzendir. Genel olarak ise kara düzen, uzun saplı bağlamalarda kullanılır.

Bağlamada Misket Düzeni

La (alt tel), Re (orta tel), Fa (Üst tel)

Bağlama Düzeni

La (alt tel), Re (orta tel), Mi (üst tel)

Müstezat Düzeni

La (alt tel), Re (orta tel), Fa (üst tel)

Kara Düzen

La (alt tel), Re (orta tel), Sol (üst tel)

Bağlama modelleri uzun ile kısa sap olmak üzere farklılık gösteriyor. Uzun sap bağlamaların ses çeşitliliği ve hareket alanları daha fazla olduğundan yeni başlayanlara genel olarak uzun sazlar tercih edilir.

Youtube üzerinden hem nota hem de saz eğitimi veren çokça kanal bulabilir, bu kanallar ile beraber çalışabilir ve konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu kanallar sayesinde adeta yüz yüze eğitim almış gibi bağlama çalabilirsiniz. Bağlama çalmak, emek ve sabır isteyen bir iştir.

Bu neden ile bağlama ile ilk buluştuğunuzda öğrenemiyorum, yapamıyorum, çalamayacağım gibi sözler sarf etmek yerine, öğreneceğim ve yapacağım demelisiniz.  Mantığınızı kavradığınız takdirde pek kolay bir şekilde bağlama öğrenebileceksiniz.