Kategori: Flüt Notaları

Flüt Notaları konusuna girmeden önce flüt nedir; metalden yapılan ve birbirine geçirilen 3 parçadan oluşturulan, ses genişliği ise üç oktav kadar olan üflemeli bir çalgıdır. Yan tutularak çalınan flüt, özellikle okul çağlarında çalınmıştır. Flütler hem uygun fiyatlı oluşu ile hem de her yaştan insanın çalmasına uygun oluşu ile kolay temin edilebilen bir alettir.

Flüt Notaları Nelerdir?

Flüt notaları ile alakalı tüm bilinmeyenler;

Si; Arka delik ile önden birinci delik kapanarak çalınır.

İnce do; Arka delik ile öncen ikinci delik kapanarak çalınır.

İnce re; Yalnızca önden ikinci delik çalınır.

La; Arkadaki delik ile önden hem birinci hem de ikinci deliğin kapanması ile çalınır.

Sol; Arkadaki delik ve önden ilk üç delik kapanarak çalınır.

Fa; Arka delik ile önden ilk dört delik kapanarak çalınır.

Mi; Arka delik ile önden ilk beş delik kapanarak çalınır.

Re; Arka delik ile önden ilk altı delik kapanarak çalınır.

Do; Tüm delikler kapanır.

Si bemol; Arka delik ile önden birinci ve üçüncü delik ile dördüncü deliklerin kapanması ile çalınır.

Notaların aralıkları ise tam ve yarım olarak farklıdır. Nota aralıkları; do – re arası tam nota, re – mi arası tam nota, mi – fa arası yarım nota, fa – sol arası tam nota, sol – la arası tam nota, la- si arası tam nota, si – do arası yarım not’dır.

Blok Flüt Nedir?

8 delikli üflemeli bir çalgı olan blok flütü çalmak için çalışan nota açık bırakılırken diğerleri kapatılmalıdır. Sesi hayli hoş olan blok flütü çalmak oldukça keyiflidir. Şayet blok flüt ile sevdiğiniz şarkıları çalabilmek, bu alanda da başarı yakalamak istiyorsanız mutlaka nota bilgisine sahip olmalısınız.

Nota bilgisinin ardından, üflemeli bir çalgı olduğu için diyaframınızı da eğitmeniz gerekir. Her zaman sol el üstte sağ el ise alttadır. Sol elin serçe parmağı deliği kapatmayacak şekilde olmalıdır.  Blok flütte ince notalar tü, kalın notalar ise du, hecesi ile kontrollü bir şekilde üflenir.