Kategori: Gitar Notaları

Gitar Notaları kategorimize önce gitardan bahsetmek gerek, genellikle ağaç türlerinden yapılan ve parmak ya da pena ile çalınan telli bir çalgıdır. Yan kısımları oval iken sapı uzundur ve sap üzerinde teller bulunur. Ortasında delik bulunan gitarın telleri genellikle çelik ya da misina dan yapılır.

Gitar notaları yerlerini anlayabilmek için ilk olarak ilk 3 perde üstündeki tam seslerin yerlerini öğrenmeniz gerekiyor. Armoni bilgisini öğrendikçe müzikte pek çok sayıda gam yapısı olduğunu ve gitarların üzerinde herhangi bir gam dizisinin çeşitli kombinasyonları olduğunu göreceksiniz.

Değiştirici işaretler; Diyez: Yarım ses inceltir. Bemol: Yarım ses pesleştirir. Her perde arasında 19 ile 22 perde vardır.

Gitar Türleri

Çeşitli gitar türleri bulunur. Bunlar; akustik gitar, klasik gitar, elektrogitar, basgitardır.

Akustik gitar, her ne kadar klasik gitara benziyor olsa da çelik tel kullanımı ile ondan ayrılır. Klasik gitardan biraz daha dolgundur. Telleri çelik olduğundan daha keskindir. Genellikle 6 tellidir. Akustik gitarın da kendi içinde çeşitleri vardır. Bunlar; elektro akustik gitar ve 12 telli akustik gitardır.

Klasik gitar; gitarların atası olarak tanımlanır. Tam ortasında ses eşiği adı verilen yuvarlak bir boşluk vardır. Klasik gitarda, 3 kalın tel ipeğin üzerine sarılmış çelik iken, 3 ince tel naylondandır. Klasik gitarda daha çok sağ el önemlidir ve genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitar genellikle Flamenko ve klasik tarzda ki müziklerde kullanılır.

Elektrogitar; sesini manyetikler aracılığı ile elektrik akımına dönüştürür. Oluşturduğu sinyaller değiştirilebilirdir ve bu neden ile kullanım alanı hayli geniştir.

Basgitarlar; genellikle basgitarlar 4 tellidir ve kalın bir ses verir. Günümüzde vazgeçilmez bir enstrümandır. Elektro basgitar ve akustik basgitar olmak üzere çeşitleri vardır.