Kategori: Melodika Notalar

Melodika Notalar, hem üflemeli hem de tuşlu bir esntrümandır. Bu nedenle, çalınması da oldukça zor bir müzik aletidir. Melodika kullanılırken, öncelikli olarak üflenir, sonra ise tuşlara basarak ses çıkartılır. Melodika, kullanım açısından flütle oldukça benzerlik göstermektedir.

Melodika notalar, diğer enstrümanlardan farklıdır. Bu müzik alerinde notalar; -fa ile başlar –do ile biter. Melodika’nın, flütten en büyük farkı  ise;  tek bir tuşa basıldığı zaman, ortaya o notanın çıkıyor olmasıdır. Melodikalarda 19 ya da 37 tane tuş bulunmaktadır. Bu durum, sizin seviyenize ve ihtiyacınıza göre değişiklik göstermektedir.

Basit melodika notaları, sol taraftan başlayarak okunmalıdır. Notalar; kalın –do ile başlar. Daha sonrasında ise; -sol-si-do-re şeklinde devam eder. Çaldığınız parçaya ggöre; bir tuşa birkaç kere de basabilirsiniz. Bu müzik aleti; beyaz ve siyah renkte olan tuşlardan oluşmaktadır.Melodika’da ana tuşlar beyaz renktetir. Melodika’da bulunan siyah tuşlar ise; diyez ve bemolü temsil etmektedir. Beyaz tuşların sağ tarafında yer alanlar; diyezi oluşturur. Bemol ise; sol tarafta bulunan ince siyah tuşları temsil etmektedir.

Diyez, herhangi bir notanın önüne geldiği zaman sesi yarım ton inceltmekle görevli bir notadır. Bemol ise; önüne geldiği notayı, yarım ton kadar kalınlaştırmak için kullanılır. Melodika enstrümanını; kolaylıkla çalabilmek için notaları iyi bilmek çok önemlidir.

Müzik aletlerinde notalar; beş adet çizgiden oluşan, sol anahtarı üzerine yazılmaktadır. Melodika notaları; doğru bir şekildeöğrenildiği zaman, sol anahtarından rahatlıkla okunabilir. Notaları sol anahtarından okumaya başladığınız takdirde, müzik aletini rahatlıkla çalmanız mümkün olacaktır.Çaldığınız parçaya göre; hangi notaya kaç kere basacağınız, ya da diyez bemol kullanıp kullanmamanız gerektiğini; nota okuyarak öğrenmeniz mümkünüdür. Kalın ve ince seslerin ayrımını da; bu şekilde yapabilmeniz mümkündür.