Kategori: Piyano Notaları

Piyano Notaları herkes tarafından sevilen, bir müzik aletidir. Artık, neredeyse klasik müziğin öncüsü haline gelmiştir.Piyano, tuşlu bir müzik aletidir. Piyano’da teller sesi iletmekle görevlidir. Enstrumanı kullanırken; herhangi bir tuşa bastığınız zaman, tahta çekiç tellere vurur. Tahta çekicin tellere vurmasıyla ise; sesler oluşur.Bu seslere ise; nota denilmektedir Bu nedenle, piyano vurmalı çalgılar arasında yer almaktadır.

Piyano notaları, piyanonun herhangi bir tuşuna vurulmasıyla oluşur. Piyano’da tam 88 tane tuş bulunur. Piyano’da toplamda, 7 tane nota vardır. Fakat, temel notaların dışında; bir de 5 adet yan nota bulunmaktadır. Bu notalar; bemol ve diyezdir. Piyano’da her tuş, ayrı bir notayı simgelemekedir.Piyano notaları, yalnızca do-re-mi-fa dan oluşmaz. Piyano notları,çeşitli oktavlardan oluştuğu için, sınırlandırmak yanlış olacaktır.

Fakat  hekesin bildiği, basit piyano no taları şu şekildedir; do-re-mi-fa-sol-la-si, şeklindedir.Bu notalarını bildiğiniz zaman temel nota bilgisine, ulaşmış olacaksınız. Bu ses tınıları, kalından inceye doğru gider. Fakat her notanın, ince sesi de vardır. Örneğin; -do piyanoda en kalın sestir. Fakat si notasından sonra gelen do; incedir.  Notaları, bir oktavdan sonra alfabetik sıraya  göre; sıralamanız mümkündür. En temel sıralama ise; kalın –do ile başlayıp, ince –do ile biten sıralamadır. Bundan sonra  ise ; notaları ve tuşların yerini doğru bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Piyano notalarını karıştırmayacak bir şekilde ezberlediğinizde; akor yapmaya ve diyez, bemol notalarını kullanma seviyesine geçebileksiniz.

Piyano notaları, akor yaparken de herhangi bir değişiklik göstermez. Çaldığınız parçalarda; akor notaları da ayrı bir şekilde verilecektir. Akor yaparken kullanacağınız notlar ise; kalın –do ile başlar. Piyano notaları; 5 çiziden oluşan sol anahtarı sayesinde okunur.Piyano’da yapacağınız pratikler, nota okumayı öğrenmeniz açısından oldukça önemlidir. Piyanoyu, devamlı bir şekilde çalmaya başladığınız zaman, gelişiminiz gözle görülebilir biz düzeyde olacaktır